Dojrzewają w winie lub piwie i mają niepowtarzalny smak
rozmowa | Jakub Krężel, ekspert w dziedzinie serowarstwa, właściciel sklepu Serowar.pl
Trwa moda na domowe wypiekanie chleba, robienie przetworów, win, nalewek. Produkcją serów chwalą się tylko nieliczni. Czy bez doświadczenia możemy samodzielnie zrobić ser w domu?
Jakub Krężel: Wyrób serów, jogurtów i innych produktów powstających z mleka jest coraz popularniejszy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo jest produkować sery. Kiedyś, gdy gospodarstwa mleczne były bardzo popularne, a na wsiach mnóstwo było krów, nasze babcie i dziadkowie wyrabiali przepyszne twarogi, sery podpuszczkowe, zsiadłe mleko, masło i inne produkty mleczarskie. W ostatnich latach świadomość konsumentów w kwestiach zdrowego żywienia rośnie, przez co domowe przetwórstwo wraca do łask. W warunkach domowych możliwe jest zrobienie praktycznie każdego sera, nawet parmezanu. Oczywiście, nie mając doświadczenia i sprzętu, warto zacząć od prostych serów podpuszczkowych typu koryciński. Wyrób takiego sera trwa krótko, a efekt jest natychmiastowy - nadaje się do jedzenia zaraz po wysoleniu. Doskonale sprawdza się na kanapkach, w sałatkach, do wina czy piwa.
Od czego zaczęła się pana przygoda z serami?
Od dziecka miałem styczność z nabiałem. Tuż za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta